24 czerwca 2024
O czym pamiętać, pisząc pracę dyplomową?

O czym pamiętać, pisząc pracę dyplomową?

Niezależnie od kierunku, jaki zdecydujemy się studiować, ogólny przebieg studiów jest podobny. Każdy semestr kończony jest tak zwaną sesją, podczas której studenci piszą egzaminy z wielu przedmiotów. W trakcie semestru natomiast licealnym sprawdzianom odpowiadają kolokwia. Na samym końcu każdych studiów, studenci zobowiązani są do napisania oraz „obrony” pracy dyplomowej na wybrany przez siebie temat.

Wymagana objętość takiej pracy jest różna w zależności od uczelni oraz stopnia studiów. Na licencjackich oraz inżynierskich zwykle jest to kilkadziesiąt stron A4, jednak w przypadku studiów magisterskich lub doktorskich prace te mogą przekraczać 100 stron.

Jeżeli planujemy obronić się w pierwszym możliwym terminie, najważniejsze jest, by odpowiednio wcześnie zainteresować się naszą pracą. Samo pisanie pracy należy zacząć najpóźniej 2-3 miesiące przed terminem oddania. Wcześniej natomiast trzeba już wybrać promotora (opiekuna naszej pracy) oraz temat.

Promotorem powinna być osoba, która faktycznie może nam pomóc, dlatego przed końcowym wyborem warto skonsultować się ze starszymi kolegami i poznać ich opinie. Promotor nie tylko czuwa nad naszym dziełem, ale także może ukierunkować całą pracę. Z tego względu dobrze jest wybrać osobę dyspozycyjną, z którą kontakt nie stanowi problemu, a dodatkowo dobrze zna się na temacie, który opracowujemy.

Sam temat jest zazwyczaj kwestią dość otwartą, dlatego należy to wykorzystać i zdecydować się na coś, co nas interesuje, z czym mamy bądź mieliśmy dużo do czynienia, lub coś, z czym aktualnie związana jest nasza praca. „Licencjat” lub „inżynierka” ma charakter badawczo-projektowy, dlatego miejsce pracy jest jednym z lepszych punktów odniesienia. Najgorszym co można zrobić, jest wybranie sobie tematu pracy, o którym nie mamy kompletnie pojęcia.

Część osób szukając pomocy, przegląda związane z konkretną tematyką ogłoszenia. Pisanie prac dyplomowych lub materiałów pomocniczych stało się dość popularne, jednak należy pamiętać, że to na naszych barkach spoczywa ostateczny rezultat obrony i zaliczenia studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *