24 lipca 2024
Wychowanie metodą Montessori

Wychowanie metodą Montessori

Metoda Montessori zwana również pedagogiką nowego wychowania powstała jeszcze w XIX wieku. Wedle nowych zasad wychowanie oraz edukacja dziecka była skupiona przede wszystkim biorąc pod uwagę potrzeby najmłodszych. Zamiast twardych reguł, wskazywania autorytetu i wszechobecnej dyktatury postawiono raczej na słuchanie dziecka i braniu pod uwagę jego indywidualne tempo rozwoju oraz oczekiwania.

Dzisiaj metoda Montessori jest powszechnie stosowana w całej Europie. W Polsce znana jest niejednym rodzicom, coraz częściej również wprowadza się ją w czasie opieki nad dzieckiem w przedszkolach. Dzięki temu najmłodsi funkcjonują zgodnie ze swoją naturą, nie muszą spełniać zbyt wygórowanych oczekiwań, działają indywidualnie, dzięki czemu możliwy jest najlepszy rozwój ich pasji, zainteresowań oraz cech osobowości. Dzieci wychowywane przy wykorzystaniu metody Montessori są bardziej pewne siebie, uczą się na własnych błędach przez co stają się niezwykle odpowiedzialne. Co więcej, nie tracą czasu na zbędne ćwiczenia czy nic nie wnoszące w ich życie zabawy. Stawiają na to, co chcą same w danym momencie robić, jaki typ rozrywki realizować czy czego się uczyć. Nierzadko przydają się w tym celu przyjazne pomoce edukacyjne. Te, które znajdziemy w sklepie Kabum.pl można w łatwy sposób podsuwać maluchom, ale pamiętajmy, że wybór konkretnych gadżetów ma być tylko ich decyzją.

Wychowanie według metody Montessori to świetny sposób na najlepszy rozwój zgodnie z własnymi predyspozycjami i zdolnościami. To również doskonała technika, by sprawnie przekazać dzieciom materiał edukacyjny, który te z rezultacie nie tylko przyswoją, ale zrozumieją i trwale zapamiętają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *