17 kwietnia 2024
Skąd się bierze migrena i jak ją zwalczyć?

Skąd się bierze migrena i jak ją zwalczyć?

W Polsce na migrenowe bóle głowy może cierpieć nawet 8 milionów ludzi. Co więcej, medycy potwierdzają, że problem ten może dotykać jeszcze więcej osób, natomiast migrena nie zawsze jest odpowiednio diagnozowana. Odpowiednie rozpoznanie jest zaś konieczne, ponieważ tak silne, napadowe bóle głowy bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Weź pod uwagę, że migrenowy napad bólu może utrzymywać się do 72 godzin.

Jakie są przyczyny migreny?

Chociaż występowanie migreny wiąże się z ogromnym problemem dla pacjentów, to do tej pory medykom nie udało się wskazać jednoznacznej przyczyny tak silnych bólów głowy. Mówi się, że wpływ na ich występowanie mogą mieć uwarunkowania genetyczne, warunki środowiskowe, przewlekły stres. W ostatnim czasie udowodniono również, że migreny może wywoływać dysbioza jelitowa. Objawy zaburzeń w zakresie funkcjonowania mikrobioty jelitowej oddziałują na cały organizm. Mikrobiota jelitowa reguluje pracę osi mózgowo-jelitowej, jeśli nie jest odpowiednia, może wywoływać migrenę.

Zwalczenie migreny

Niestety, nie do końca udaje się całkowicie zwalczyć migrenowe bóle głowy, natomiast skutecznie można złagodzić ból oraz zmniejszyć częstotliwość jego występowania. W pierwszej kolejności należy jednak wskazać prawdopodobną przyczynę migreny, a później ją wykluczyć.

Podstawowe badania na mikrobiotę jelitową pozwolą określić występujące w niej zaburzenia. Jeśli dochodzi do dysbiozy jelitowej, której charakterystyczny jest niedobór pożytecznych bakterii i nadmiar tych patogennych, konieczne staje się wdrożenie nieinwazyjnej probiotykoterapii. Stosowanie probiotyków musi być jednak indywidualnie dobrane wedle potrzeb pacjenta, tylko ich regularne zażywanie w długim okresie jest skuteczne.

Kolejny aspekt to dieta. Okazuje się, że migrena może być wynikiem złego odżywiania się, bardzo często wpływ na nią ma alergia pokarmowa. Zalecane jest stosowanie jadłospisu, które eliminuje negatywne składniki, które prowadzą do zaburzeń pracy organizmu. Przykładem może być śniadanie bez glutenu, bo właśnie ten składnik może prowadzić do zaburzeń mikrobioty, a w konsekwencji do występowania migren.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *