Żylaki są objawem przewlekłej niewydolności żylnej i objawiają się jako rozszerzenia żył powierzchniowych. Ponieważ ich wygląd jest nieestetyczny, pacjenci bardzo często zgłaszają się do lekarza w celu ich zniwelowania właśnie z tych pobudek – nie chcą, by ich kończyny dolne były oszpecone fioletowymi bądź sino niebieskimi liniami, kłębkami czy uwypukleniami.
Wpływ na powstawanie żylaków jest tak naprawdę różny. Mogą to być czynniki genetyczne i to jest właśnie najczęściej występująca przyczyna powstawania żylaków. Żylaki pojawiać się jednak mogą również w wyniku prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia. Tutaj wyliczać można tryb życia tylko stojący bądź tylko siedzący bądź brak aktywności fizycznej.
Okazuje się również, że na żylaki najczęściej cierpią kobiety – to aż 83% wszystkich zachorowań. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie płeć piękna nosi niekorzystne dla stanu zdrowia nóg wysokie obcasy czy nazbyt obcisłą bieliznę. Nie można również zapominać, że żylaki mogą być następstwem zaburzeń hormonalnych.
Niepokojący jest jednak fakt, iż żylaki we wczesnej fazie mogą nie dawać żadnych objawów. Zauważenie widocznych gołym okiem zmian na kończynach dolnych jest już kolejną fazą ich istnienia. Kolejną jest odczuwanie bólu nóg, mrowienia w miejscu ich powstania. Musimy też pamiętać, że nieleczone żylaki doprowadzają do groźnych powikłań, w tym stanów zapalnych, zakrzepicy czy zatorów, które mogą doprowadzać nawet do śmierci chorego.