24 czerwca 2024
Zastosowanie olejków eterycznych

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne to substancje pochodzenia roślinnego. Otrzymuje się je w wyniku destylacji. Posiadają one jedną specyficzną cechę. Mianowicie, nie rozpuszczają się one w wodzie. Są one powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym, jak również i farmaceutycznym.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają niezwykle szerokie zastosowanie, uzależnione od swoich właściwości. Mogą one bowiem działać pobudzająco lub kojąco i uspokajająco. Ich wykorzystywaniem zajmuje się aromaterapia. Specjaliści z jej zakresu potrafią dobrać olejek w ten sposób, by na przykład wprawić nas w relaksujący nastrój.

Przykłady olejków eterycznych

Nikt poza specjalistami od aromaterapii oraz pasjonatami tego tematu nie jest w stanie zliczyć wszystkich rodzajów olejków eterycznych. Jednakże niektóre z nich zyskały szczególną popularność.

Jednym z popularniejszych olejków eterycznych jest olejek lawendowy. Ma on działanie uspokajające i relaksujące. Wykorzystanie olejku lawendowego pozwala zwalczać apatię, niwelować napięcie i stres. Również jest on wykorzystywany w kosmetologii dlatego można go spotkać w kosmetykach, kremach i balsamach. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż nie powinno się go stosować bezpośrednio na skórę i powinien być on rozcieńczony m.in. z olejem bazowym.

Olejek z drzewa różanego ma z kolei działanie uspokajające. Koi nerwy, łagodzi oraz relaksuje. Posiada on także właściwości ujędrniające, dzięki czemu powinien on znaleźć się w każdej łazience. Jego użycie jest szczególnie wskazane w przypadku osób, które cierpią na depresję oraz wycofanie społeczne.

Gdzie można kupić olejki eteryczne?

Wiele z olejków eterycznych kupimy w pobliskiej aptece. Spory wybór powinien być także w dobrej drogerii. Jednakże dla prawdziwych znawców i miłośników olejków przeznaczone są specjalistyczne sklepy, w tym również internetowe. Musimy jednak uważać na podróbki i wybierać sprawdzone miejsca do dokonywania zakupów.

Olejki eteryczne to niezwykłe substancje. Ze względu na swoje działanie mogą one znaleźć zastosowanie w wielu przypadkach – zarówno gdy idzie o leczenie rozmaitych dolegliwości, jak i poprawy naszego nastroju. Dlatego też warto poznać ich właściwości i zacząć stosować je w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *