24 lipca 2024
Sok z cytrusów – zalety i wady

Sok z cytrusów – zalety i wady

Nie od dzisiaj wiadomo, że świeżo wyciskane soki z owoców to źródło cennych witamin i minerałów. Pijamy je z chęcią szczególnie w okresie letnim, bo nie tylko doskonale gaszą pragnienie, ale też poskramiają głód.

Warto jednak wiedzieć, że sok z cytrusów czy innych owoców (jak również warzyw) warto spożywać każdego dnia przez cały rok. Okazuje się, że wypijanie soku tylko z jednej pomarańczy, zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Co więcej, cytrusy są źródłem witamin z grupy B, beta-karotenu czy flawonoidów. Działają też oczyszczająco i wzmacniają odporność. Jabłka natomiast są bogate z błonnik, który wspomaga nasz układ pokarmowy i trawienny.

Tak naprawdę, najlepiej jest komponować mieszankę owoców i z nich przyrządzać świeżo wyciskane soki. Udowodniono, że w tym celu najlepiej sprawdza się wyciskarka do cytrusów, bo to ona pozwala zachować największą ilość wartości odżywczych. Dla porównania, sokowirówka większość witamin i minerałów niestety utlenia.

Wydaje się oczywistym, że wady picia cytrusów tak naprawdę nie istnieją. Można mówić tutaj jedynie o lenistwie czy braku czasu na ich przygotowanie. Warto jednak poświęcić kilka minut dziennie, by zadbać o własne zdrowie. Pamiętajmy przy tym, że świeżo wyciśnięty sok powinniśmy wypić tego samego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *