29 marca 2024
Na czym polega badanie OCT?

Na czym polega badanie OCT?

Jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania różnych chorób narządu wzroku jest badanie OCT. To optyczna koherentna tomografia dna oka, która wykorzystuje skaning optyczny w celu rozpoznania wszelkich wad oczu.

Warto wspomnieć, iż badanie OCT jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta, można je powtarzać wielokrotnie, nie jest w żaden sposób inwazyjne. Co więcej, badanie tego rodzaju można wykonywać u wszystkich chorych, zarówno u dorosłych jak i u dzieci, nawet u kobiet ciężarnych. Zwykle nie trwa dłużej niż kilka, kilkanaście minut. Ponieważ nie wiążą się z nim żadne powikłania, jest idealną alternatywą dla inwazyjnej angiografii fluoresceinowej, która wymagała podanie dożylnego kontrastu.

Badanie to wykorzystuje się głównie w celu analizy siatkówki oka. Pokazuje z wielką precyzją całościową budowę oka i poszczególne warstwy jego przekroju. Przebieg badania jest bardzo podobny do USG – pacjent siada na wprost do urządzanie badawczego a głowę podtrzymuje na specjalnej podpórce. Na ekranie pojawia się całkowity obraz oka, wraz z wszelkimi szczegółami.

Koherentna tomografia dna oka zalecana jest wszystkim pacjentom, u których podejrzewa się zwyrodnienie plamki żółtej, makulopatię cukrzycową, zwłóknienia przedplamkowe czy retinopatia surowicza. O wykonaniu badanie powinien decydować lekarz okulista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *