24 czerwca 2024
Ile dzieci cierpi na zespół aspergera?

Ile dzieci cierpi na zespół aspergera?

Asperger jest łagodną formą autyzmu. To zaburzenia na tle neurologicznym, które po raz pierwszy zostały zdiagnozowane pod koniec lat 80-tych XX wieku – jest to więc dosyć „młoda” jednostka kliniczna”. Właśnie dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile dzieci mogłoby cierpieć na ten rodzaj zaburzeń. Sprawę utrudnia fakt, iż zespół aspergera jest dosyć trudno diagnozowany. Do dzisiaj, w wielu przypadkach uznaje się, że zaburzenia nie występują a odmienne zachowanie dziecka jest wynikiem jest cech osobowości i charakteru.

Prawda jest jednak inna – psychologowie jasno stwierdzają, iż najmłodsi, którzy wykazują zaburzenia społeczne powinni być poddawani odpowiedniej terapii. Idealnie jest, gdy działania takie podejmuje przedszkole dla dzieci z zespołem aspergera. Dzieci mogą wtedy realizować program zgodny ze wskazaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej a dodatkowo, podlegać skutecznemu leczeniu.

Musimy zdać sobie sprawę, że asperger chociaż nie jest chorobą wyleczalną to można z nim żyć i sprawnie funkcjonować. Terapia niejednokrotnie odbywa się zarówno w aspekcie relacji z otoczeniem jak i sprawności samego przedszkolaka – asperger bardzo często zaburza motorykę ruchu czy mowy.

Wszystkie dzieci, które zachowują się w sposób „dziwaczny” powinny być poddane właściwej diagnozie. Zdaniem specjalistów, nawet 3 na 1000 dzieci może wykazywać tego rodzaju zaburzenia. Co więcej, aż 80% dotyczy chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *