Niepokój rodziców budzą najczęściej powiększone gruczoły piersiowe u dzieci. Okazuje się, że takie zjawisko można zauważyć już u kilkudniowych noworodków. Nie zawsze jednak jest to powód do strachu. Po pierwsze same choroby gruczołów piersiowych występują u najmłodszych bardzo rzadko. Jeśli rzeczywiście zauważa się powiększenie piersi u dzieci, to zwykle dotyczą zaburzeń hormonalnych.
Oczywiście takiego zjawiska nie można bagatelizować. Powiększenie gruczołów piersiowych powinno być zawsze zbadane i ocenione przez profesjonalnego medyka. Ciekawostką jest fakt, że również małym pacjentom wykonuje się USG piersi. Warszawa to właśnie tutaj funkcjonują profesjonalne gabinety w których można wykonać bezpieczne badanie ultrasonograficzne. Do tego nie boli i można je wykonywać wielokrotnie bez żadnych skutków ubocznych, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie małego pacjenta.
Jeśli już rodzice czy lekarz pierwszego kontaktu zauważą powiększone gruczoły piersiowe u dzieci, ważna jest odpowiednia diagnostyka. Nie można tracić czujności, bo chociaż w większości przypadków przyczyną są buzujące hormony, a rak piersi występuje głównie u kobiet po 20 roku życia, to medycyna odnotowuje również przypadki groźnych zmian patologicznych u najmłodszych pacjentów.
Przyczyny powiększenia gruczołu piersiowego u dzieci
Nie tylko hormony mają wpływ na takie zjawisko. Powiększające się piersi u małych pacjentów mogą być efektem nieprawidłowo rozwijającego się gruczołu piersiowego, stanów zapalnych czy guzów piersi. Każde z tych schorzeń diagnozować można przy wykorzystaniu badania ultrasonograficznego.
Wszystko o guzach piersi u małych pacjentów
Do 20 roku życia najczęściej stosuje się jedynie zachowawcze. Zmiany nowotworowe występuje wcześniej w sporadycznych przypadkach. Mówiąc o guzach piersi i najmłodszych pacjentów, możemy wspomnieć o gruczolakowłókniaku, bo to właśnie on pojawia się najczęściej. Nie jest to ognisko złośliwe, to nowotwór łagodny. Ma nabłonkowo-łącznotkankową strukturę. Najczęściej nie osiąga więcej niż 3 centymetry. Co ważne, ten guz praktycznie nigdy nie złośliwieje. Przeważnie zanika samoistnie, wapnieje bądź ulega szkliwieniu.
Drugim występującym u dzieci guzem piersi może być Guz Liściasty. Diagnozuje się go naprawdę rzadko, raczej ma tendencję do pojawiania się dopiero w wieku dojrzewania. Może osiągnąć rozmiar do 10 centymetrów. Jest łagodny albo złośliwy. Ze względu na duży wymiar daje się go wyczuć palpacyjnie. Nie rzadko zniekształca gruczoł piersiowy.
Piersi mogą powiększać się u dzieci przez obecność tłuszczaków, włókniaków, cyst. Warto podkreślić, że takie zmiany zdecydowanie częściej występują u dziewczynek. U chłopców powiększenie piersi może być związane z nadwagą czy otyłością albo z ginekomastią, której przyczyną są zaburzenia hormonalne.
Diagnostyka zmian w gruczole piersiowym wykonywana jest przede wszystkim przy wykorzystaniu badania ultrasonograficznego. Leczenie, w tym wycięcie zmiany w piersi następuje w tych samych klinikach, w których leczone są osoby dorosłe. Funkcjonuje tylko niewielka liczba szpitali dziecięcych, w których działają oddziały chirurgii onkologicznej ze specjalizacją zmian złośliwych piersi. To dlatego, że choroba tego rodzaju u najmłodszych pojawia się naprawdę sporadycznie.