19 kwietnia 2024
Co robić kiedy odczuwasz spadki nastroju?

Co robić kiedy odczuwasz spadki nastroju?

Obniżenie nastroju to stan, z którym spotyka się naprawdę każdy człowiek. Różne bywają jego przyczyny –trudne sytuacje życiowe, czasem ten stan pojawia się… teoretycznie znikąd. Człowiek w obniżonym nastroju czuje się po prostu gorzej – nie ma na nic siły oraz  wszystko widzi w czarnych barwach.

Wahania nastroju – jak sobie radzić?

Huśtawki nastrojów zaburzają funkcjonowanie oraz w dłuższej perspektywie są męczące zarówno dla samej osoby, która ich doświadcza, jak i najbliższych. Dlatego warto sprawdzić poziom poszczególnych hormonów, które mogą mieć wpływ na nasz stan. Drugi krok to zadbanie o dobrą jakość snu, odpoczynek, większą aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę. Możemy również spróbować technik relaksacyjnych (np. medytacja, spacery, kolorowanie, rysowanie czy odpowiednie oddychanie) oraz ograniczyć przyjmowanie substancji pobudzających nasz organizm (cukier, kofeina, alkohol, nikotyna). W sytuacji obniżonego nastroju nie bójmy się prosić o wsparcie, otaczajmy się życzliwymi ludźmi, dbajmy o siebie. Grunt to praktyka. Wówczas szanse na poprawę nastroju wzrosną.

Ale czy wiesz, że za nasz nastrój mogą odpowiadać również bakterie jelitowe?

Szacuje się, że w naszych jelitach znajduje się ogromna większość serotoniny obecnej w organizmie człowieka. Serotoninę nazywa się „hormonem szczęścia”, ponieważ przyczynia się do uczucia szczęścia i pozytywnego nastroju. Jej brak może doprowadzić do depresji, bezsenności i innych problemów psychicznych. Ponadto odkryto, że mózg i jelita są połączone tzw. „osią jelita-mózg”. Naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na to, jak ważne jest to połączenie w kontrolowaniu nastroju, a także utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dlatego też coraz częściej stosuje się również inne metody pomocnicze walki z zaburzeniami nastroju jak np. badanie mikrobioty jelit KyberBiom i wsparcie celowaną probiotykoterapią. Bakterie jelitowe mają wpływ na oś jelito-mózg co za tym idzie mogą wpływać na polepszenie zdrowia psychicznego. Badanie KyberBiom jest najnowszym badaniem mikrobioty jelit oceniającym mikroorganizmy o istotnym znaczeniu klinicznym, z uwzględnieniem ich funkcji dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *